Miluji tuhle zdravou výživu ve formě mixování jelikož mi dodávají energii a celkovou svěžest, zvláště jsou na vitamíny moc dobré a zdravé zelené potraviny, kterých je dostatek zvláště v tomto letním období. Velmi doporučuji míchané koktejly, které obsahují ovoce i zeleninu dohromady... Na konci tohoto příspěvku uvádím také svůj vlastní recept s obrázky.... Přeji Vám příjemné čtení a následně z vyzkoušením dobrou chut s láskou ke zdravíčku. VAŠE ALEJKA ♥ ♥
Smoothie je míchaný (mixovaný - stačí obyčejný stolní mixér), zpravidla chlazený, osvěžující nápoj vyrobený z čerstvého ovoce nebo zeleniny, nejlépe bez přidaného cukru či umělých sladidel a konzervantů. Smoothie může obsahovat další přísady jako kakaové boby, mladý ječmen, semínka chia, ovesné vločky, proteinový fitness prášek apod. Jedná se tedy o nápoje typu koktejlů, při jejichž přípravě lze přidat led, mražené ovoce, med, nektar z agáve, přírodní ovocný prášek lucuma, bílý jogurt, mléko (nejlépe domácí ořechové, případně rýžové, sójové nebo kravské) nebo šťávy z čerstvého ovoce. Výhodou je i rychlá a velmi snadná domácí příprava.
Smoothies mají hustou až krémovou konzistenci, podobnou jakou mají mlečné shaky. Obvykle neobsahují smetanovou zmrzlinu, ale lze ji použít, nicméně na úkor vyšší kalorické hodnoty, a proto raději volíme zmrzlinu bez cukru (nejlépe domácí). Konzumují se čerstvé ihned po přípravě, nebo je možné je zmrazit a jíst jako částečně nebo zcela zmražený dezert. Smoothies jsou velmi oblíbené zpravidla u osob pečujících o své zdraví, sportovců a jsou vhodné pro širokou veřejnost - od dětí, přes teenagery po dospělé. Smoothies tvoří ideální součást zdravého životního stylu. Konzumují se jako zdravá součást snídaně, je možné jimi nahradit svačiny (doplníme-li do nich ovesné vločky) a také jsou ideálním nápojem po cvičebním tréninku, kdy rychlé sacharidy z ovoce doplní glykogenové zásoby a je-li přidán do nápoje proteinový prášek, nápoj se stává i výborným zdrojem kvalitních bílkovin potřebných k obnově svalových buněk.
V 90.letech a na přelomu tisíciletí, zejména v anglofonních zemích, se smoothies staly vyhledávanými nápoji v kavárnách apod., jsou i nabízeny jako hotové produkty v některých supermarketech. Nicméně žádné průmyslově zpracované smoothie nenahradí obsah kvalitních živin z čerstvě připraveného nápoje v domácích podmínkách. Procesem pasterizace se ničí vitamín C a další vitamíny a enzymy, o které jsou ošizeny "krabicové" smoothies nabízené na trhu. Smoothies je možné konzumovat i jako rychlou snídani nebo svačinu, podávat i jako drink na přivítání přátel a hostů (welcome drink) nebo pro zpestření párty, večírků, barbecue párty, oslav apod. Ohromte sebe i své přátele nejrůznějšími variantami smoothies - jejich příprava je tak snadná, že je zvládnou připravit i osoby, které si s prostředím kuchyně příliš nerozumí.
Dejte prostor své kreativitě a důvtipu při tvorbě vlastních kombinací přísad nebo se inspirujte recepty na smoothies ....
Proč pít smoothies
Důvody proč pít chutná a zdravá smoothies nespočívají jen ve snadné a rychlé přípravě, ale především právě v jejich zdravé výživové hodnotě.
Každé smoothie představuje sklenici plnou zdravých živin, které jsou pro lidské tělo nezbytné.
PROČ tedy pít smoothies:
• Síla a živiny v jedné sklenici
• Zdravá energie vás nastartuje
• Snadná a rychlá příprava
• Ideální součást snídaně
• Mnohem zdravější svačinka pro děti v porovnání s čokoládovými tyčinkami a umělými nápoji
• Kompletní snídaně v případě kombinace s proteinovým práškem a ovesnými vločkami
• Lehká svačina
• Skvělý motor před tréninkem
• Doplnění energie po tréninku
• Napomáhají čistit organismus
• Výborně chutnají
• Zaženou chuť na sladké
• Jsou tak zábavné a variabilní
Suroviny na smoothies
Při přípravě smoothies můžete téměř maximálně využít svoji fantazii a použít suroviny jako jsou:
Při přípravě smoothies můžete téměř maximálně využít svoji fantazii a použít suroviny jako jsou:
• Nejrůznější druhy čerstvého nebo mraženého ovoce(mražené dodá krémovější konzistenci)
• Čerstvá zelenina
• SUPERFOODS např. mladý ječmen, spirulinu, včelí pyl, ovocný prášek lucuma…
SUPERFOODS (z anglického slova pro tzv. superpotraviny) zahrnují skupinu potravin a doplňků stravy, které se vyznačují vysokým obsahem důležitých živin pro lidské tělo a to v přírodní formě. Tato „superfoods“, kam patří např. ovoce lucuma, čisté kakaové boby, mladý ječmen nebo semínka chia, nejsou novinkou, ale jedná se o plodiny konzumované mnohými civilizacemi po řadu století a tisíciletí. Např. šťávu z mladého ječmene si dopřávali již gladiátorští zápasníci v dobách antického Řecka a Říma. Většina superfoods pochází zejména z oblastí Jižní Ameriky nebo Asie a často rostou v klimaticky drsných podmínkách. Aby tyto rostliny přežily a mohly růst v těchto náročných podmínkách, musí být přirozeně vybaveny velmi vysokým obsahem živin. Rádi tedy i vám umožňujeme obohacení vašeho jídelníčku o tyto zdravé potraviny a doplňky stravy, v 100% čisté přírodní formě. Zároveň poznáte zajímavé exotické chutě - čisté a původní, neovlivněné rafinovaným cukrem, umělými sladidly či jinými aditivy. A je tak snadné je používat...
• Koření jako je zázvor, vanilka, muškátový oříšek, skořice, kardamon apod.
• Ořechy a semínka
• Ovesné vločky - snadno se rozmixují
• Čistá voda na zředění hustoty koktejlu nebo k náhradě mléka/jogurtu
• Ovocné a zeleninové šťávy, nejlépe čerstvé
• Fitness proteinový prášek
• Mléko, vyzkoušejte domácí, ořechové, případně rýžové, občas sójové nebo kravské
• Jogurt, nejlépe bílý s obsahem tuku do 3% (před přípravou můžeme dát jogurt mírně zamrazit)
• Zmrzlina (pokud možno bez cukru, tedy domácí)
• Čím sladit? Smoothies nemusíte sladit vůbec, jsou dostatečně sladká sama o sobě díky obsahu ovocného cukru fruktózy. Nicméně vše je na vás. V našich receptech uvádíme jako možnost slazení prostřednictvím nektaru z agáve (nižší glykemický index než med) nebo medu. Určitou sladkost (a řadu živin) dodá i použití čistého prášku z ovoce lucuma.
Doporučení - nejsnadněji stravitelné živiny ze smoothies svému tělu dodáte především jednoduchostí receptur, např. ovoce + semínka/ořechy + čistá voda na zředění + superfoods, případně doplněním smoothie kvalitním proteinovým práškem, ovesnými vločkami či mlékem. Velmi zdravé jsou i domácí šťávy připravené na lisu na ovoce a zeleninu.
MLÉKO - mléko dle preference, může být i rostlinné či ořechové.
CUKR - tento bílý jed je u našich receptů TABU. Našim cílem je inspirovat vás pouze zdravými recepty, tudíž na stránkách recepty s rafinovaným cukrem nemáme.
Cukr dále přispívá k:
• poruchám imunitního systému
• nerovnováze minerálů v těle
• hyperaktivitě, úzkostem a poruchám soustředění
• snížení obranyschopnosti proti bakteriálním infekcím
• poruchám funkce ledvin
• zvyšuje "špatný" cholestero LDL a snižuje "zdravý" cholesterol HDL
• prokazatelně narušuje absorpci vápníku a hořčíku (ale i dalších minerálů)
• může vést až k rakovinnovým onemocněním
• narušuje životně důležitou funkci enzymů
• způsobuje bolesti hlavy, hormonální nerovnováhu a řadu dalších zdravotních komplikací
Zbavit se závislosti na cukru je mnohdy těžké, ale věrte nám, stojí to za to. Vy i vaše zdraví.
1920
Původní význam smoothie popisoval „člověka lichotníka“, svůdníka. To bylo na počátku 20.století, kdy se slovo smoothie dostalo do výkladového slovníku, i když samotné slovo smoothie se nejspíš datuje ještě dále. Ve 30.letech společnost Adler slovo smoothie začala používat pro svou řadu spodního prádla, takže na trhu se smoothie nezačalo používat původně v souvislosti s nápoji. K tomu došlo o několik let později. V roce 1935 společnost Bowey´s Incorporated začala prodávat čokoládový sirup a prášek k výrobě čokoládového sirupu. To se uvádí jako první spojitost se slovem smoothie a nápoji. Smoothie se postupně objevovalo jako název nebo součást názvu řady jiných produktů na trhu.
1940 - 1950
Prodejny zdravé výživy, zejména na Západním pobřeží Spojených států, začaly uvádět na trh husté ovocné nápoje (pyré) ve 30.letech 20.stol., s původem zejména z Brazílie. V meziválečném období 40.let min.století pak knižní vydavatelství Blendor vydalo knihu s recepty pro banánová a ananasová smoothies. V 50.letech bylo slovo smoothie např. použito jako obchodní jméno pro značku barev na automobily, dále pro značku pokrývek hlavy, rukavic, vypínačů světel, jízdních kol apod.
Postupně se název smoothee nebo smoothie (od slova hladký, jemný) začal objevovat v knihách, v časopisech a v novinách v souvislosti s produkty vyrobenými stolními mixéry. Některé zdroje uvádí, že popularita smoothies vzrostla zejména v 60.letech minulého století, kdy se ve Spojených státech stále větší obliby dostávalo makrobiotickému, vegetariánskému stravování. Restaurace nabízející zdravé pokrmy byly populární především v Kalifornii.
1960 - 1970
Typické smoothies z 60. a 70. let byly jednoduché, tvořeny čerstvým ovocem, ovocnou šťávou a ledem. Smoothies, jak je známe dnes, se začaly „ve velkém“ objevovat ve Spojených státech koncem 60. let minulého století, v době květinových dětí, kdy je začali nabízet především prodejci zmrzlin a zdravých potravin. V 70. letech se do nápojů začalo přidávat mléko a vznikly ovocné shaky, koktejly. Tyto nápoje byly prodávány v restauracích a v obchodech nabízejících zdravá jídla, stejně jako tofu, nápoje, karob a další zdravé pokrmy.
1980
První ochranná známka na ovocný nápoj typu smoothie byla zaregistrována v 70.letech pod názvem „California Smoothie“ (v New Jersey). Počátkem 70.let pak zakladatel společnosti Smoothie King, Stephen Kuhnau, začal prodávat ovocné nápoje pod názvem „smoothie“, nicméně samotný název smoothie se připisuje především období Hippies v 60.letech. V 80. letech začala narůstat popularita fitness a souvisejících sportů, což vedlo k uvedení potravinových suplementů a zdravých doplňků na trh. Volání po zdravém životním stylu se stávalo aktuálnějším (stejně tak nová vlna v 90. letech až doposud) a své místo v přípravě smoothies tak našlo nejen mléko a jogurty , ale také ovesné vločky a jiné cereálie (zejména granola – zapékané musli). Toto období se nese ve znamení vzniku speciálních smoothie barů. Na přelomu tisíciletí se průmysl ovocných šťáv a smoothie koktejlů stal multi-miliardovým businessem.
1990 - současnost
Od 90.let se do smoothies mnohem více používá i zmražený jogurt, který zajistí ještě hutnější, krémovější texturu nápoje. Mnohé druhy ovocných smoothies jsou oblíbené i v dalších oblastech, jako je Středomoří nebo Střední východ (sharbat), kde je typickou ingrediencí právě jogurt, med a čerstvé ovoce. Smoothies mohou být míchány také s minerální vodou. Mohou být i zeleninové, tzv. green smoothies (s přidáním čerstvé mrkve, listů špenátu, kapusty, salátu, okurky apod.). V anglofonním světě se např. ovocné a zeleninové smoothies staly součástí léčebných terapií.
Můj vlastní vyzkoušený recept :
Ingredience: 4 mandarinky, 2 banány, hrst zelných koštálových listů, sklenice vody
Mandarinky a banány oloupeme, nakrájené dáme do mixéru, přidáme koštálové listy
a sklenici vody. Můžeme také dodat oloupaný a nakrájený okurek. Promixujeme a můžeme
dle libosti ozdobit květem sedmikrásky.
a sklenici vody. Můžeme také dodat oloupaný a nakrájený okurek. Promixujeme a můžeme
dle libosti ozdobit květem sedmikrásky.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Přeji pěkné dny Všem fanouškům a čtěnářům v plnosti zdraví, radosti i spokojenosti. Pokud odpovídáte a komentujete u příspěvku vždy dávám zpětnou vazbu jakmile je mi to časově možné....