ALEJKA

ALEJKA

PŘEKLAD PSANÉHO SLOVA Z OBRÁZKU V ANGLICKÉM JAZYCE

TRANSLATION OF THE TEXT FROM IMAGE:::::::::::::::
WELCOME WITH LOVE IN MY BLOG, WHICH LET IT BE FOR ALL OF YOU LOOKING FOR A GUIDE INSPIRATION
IN THE COMMON PERCEPTION, HARMONY AND SHARING FEELINGS, EMOTIONS...


neděle 16. listopadu 2014

6 DŮVODŮ PROČ JÍST ČERVENOU ŘEPU


Konečně vám mohu přinést pár detailů o přínosech červené řepy, kterou řadím mezi své velmi oblíbené, a to ve všech jejích možných zpracováních. Pravda je, že lidé červenou řepu buď milují nebo nesnášejí. Ty druhé lituji :-)

Dětem, které řepu zrovna nemusí, vyzkoušejte předložit např. v bramboračce spolu s ostatní zeleninou (pozor, řepa je dost výrazná, tak množství nepřežeňte, ať nepřetluče chuť zbylé zeleniny). Řepa se také výborně hodí do různých šťáv připravených na odšťavovači. Snad vaše děti nějaká kombinace zaujme :-) Musím zdůraznit, že látek ve šťávě ze syrové řepy je výrazně více, než když řepu uvaříme či upečeme. Řepa je také silně zásaditá, proto její konzumace může rychle pomoci při překyselení žaludku, resp. při pálení žáhy.

Ačkoli červená řepa má vyšší obsah sacharidů, nepatří mezi zeleninou k těm nejvyšším. Většina lidí může v klidu konzumovat červenou řepu několikrát týdně (jejich listy v neomezeném množství), a užívat si nejen jejich sladkou, lehce zemitou chuť, ale i jejich velké množství živin, které mohou zlepšit vaše zdraví následujícími způsoby:

Snižuje krevní tlak

Pití šťávy z červené řepy může pomoci ke snížení krevního tlaku v řádu hodin. Jedna studie ukázala, že pití jedné sklenice řepné šťávy sníží systolický krevní tlak v průměru o 4-5 bodů.

Přínos v tomto směru pravděpodobně pochází z přirozeně se vyskytujících dusičnanů v červené řepě, které jsou převedeny do oxidu dusnatého v těle. Oxid dusnatý, na oplátku, pomáhá uvolnit a rozšiřovat cévy, zlepšuje průtok krve a snižuje krevní tlak.

Zvyšuje výdrž

Potřebujete-li “nakopnout” prostřednictvím vašeho dalšího cvičení, může řepná šťáva opět dokázat svoje přednosti. Ti, kteří pili řepnou šťávu před cvičením, byli schopni cvičit až o 16 procent déle. Přínos může být spojen s přeměnou dusičnanů na oxid dusnatý, který může snížit spotřebu kyslíku u cvičení s nízkou intenzitou, stejně tak může zvýšit odolnost při vysoko zátěžovém cvičení.

Bojuje se záněty

Řepa je jedinečným zdrojem betaninu, živiny, která pomáhá ochraňovat buňky, bílkoviny a enzymy z environmentálního stresu. Je také známo, že pomáhá v boji proti zánětu, chrání vnitřní orgány, zlepšuje cévní rizikové faktory, zvyšuje výkon a pravděpodobně brání mnohým chronickým onemocněním. Jak uvádí World’s Healthiest Foods:

“Přítomnost betainu v naší potravě byla spojena s nižší úrovní několika zánětlivých markerů, včetně C-reaktivního proteinu, interleukinu-6 a faktoru tumor necrosis alpha. Jako skupina protizánětlivé molekuly nalezené v řepě prokázaly přínos při kardiovaskulárních obtížích ve studiích na velkém vzorku lidí, stejně jako protizánětlivý přínos pro ostatní systémy těla.”

Má protirakovinové vlastnosti

Výkonné fytonutrienty, které dodávají řepě její temnou rudou barvu, mohou pomoci odvrátit rakovinu. Výzkum ukázal, že extrakt z červené řepy snižuje multiorgánové nádorové formace na různých zvířecích modelech, pokud je podáván v pitné vodě. Zároveň byl extrakt z červené řepy také zkoumán na použití v léčbě lidské rakoviny slinivky, prsu a prostaty.

Je bohatá na cenné živiny a vlákninu

Řepa je bohatá na vitamin C (posiluje imunitu), vlákninu a nezbytné minerály jako je draslík (zásadní pro zdravé nervy a funkce svalů), mangan (dobrý pro vaše kosti, játra, ledviny a slinivku břišní), vápník, železo. Řepa také obsahuje kyselinu listovou, která pomáhá snížit riziko vrozených vad, a je proto vhodná pro těhotné.

Podporuje detoxikaci organismu

Betanin, barvivo červené řepy, podporuje druhou detoxikační fázi těla, při které jsou rozložené toxiny vázány na jiné molekuly, aby mohly být vyloučeny z těla. Tradičně je řepa ceněna pro svou podporu při detoxikaci a pro pomoc při čistění krve a jater.

Listy jsou bohaté na vitamíny C a A, železo a vápník. Můžete je připravit podobně jako špenátové listy. Tuto variantu žádejte u svého farmáře :-) Zároveň by se jejich konzumaci kvůli obsahu kyseliny šťavelové měli vyhnout lidé se záněty kloubů, dnou či ledvinovými kameny. Dostali jste na řepu chuť? Zkuste naše dva recepty s červenou řepou.
Betanin - barvivo červené řepy - je vylučován do moči a stolice. Nejde o nic mimořádného, proto se prosím neděste ;-)